Zlo ve hře SL-reakce

22. ledna 2018 v 23:42 | Život na prášky |  ZAMYŠLENÍ nad tématem týdne
Bojím se zla a násilí podobně jako autorka článku "ČEHO SE BOJÍM: že zlo ve hře může vést k reálnému neštěstí" Jedna blbka -LiaKaznayew .

Bojím se o svůj život a toho, že bych měla přetrpět tak hroznou bolest a bojím se, že ji bude muset přetrpět někdo z mých blízkých. Z vyobrazených situací se mi chce zvracet, podobně, jako při sledování a čtení některých všeobecně oblíbených hororů a kriminálních příběhů. A podobně jako při večerních krimi zprávách, senzacích Blesku a dokumentech o druhé světové válce , nebo o sitauci u nás ve věznicích po válce.

Velmi mě zneklidňuje, že kromě chuti ke zvracení a fakt intenzivního strachu se někdy ozve takové lehké mravenčení, jakoby vzrušení a něco, co mě láká ten příběh dočíst, na film a dokument se dodívat. Samu sebe přesvědčuju, že je to hnusné, nikdy bych to nedělala a chválabohu nedělám, protože se bojím. Vím , že nesmím. Ať už mám vlastní hranice nastaveny moc přísně, anebo vůbec, přesvědčení, že nikoho nebudu mučit, a nikoho vědomě a úmyslně nezabiju, trvá.


Ale takové zlo tu bylo odjakživa. Tyrani a oběti, vězni, otroci, zneužívání, pálení čarodějnic, šílený vládce, nebo vůdce, který si myslel, že je nejčistší. A mám pocit, že nikdo si nemůže být jist ani sám sebou. Co kdybyste mohli fakt úplně všechno? Nezkusili byste to? Alespoň o tom nepřemýšlíte? Tolik lidí se nechalo strhnout neomezenou mocí a dopadlo to pro všechny zúčastněné katastrofálně.

A teď si představte malé, třeba dvouleté dítě. Má svých patnáct kilo a tímto kolosem zahubí mravence, ploštici, nebo žížalu. Přirozená zvědavost mu velí, podívat se a důkladně zkoumat, jak vypadají zvířátka zevnitř, nebo rozmáznutá na chodníku. Je to odsouzeníhodné? Ani ne. Jen je třeba mu vysvětlit, že větším tvorům se to nelíbí a budou se bránit. A v životě se snažit neskončit v pozici ploštice pod nohama malého dítěte.

Sama mám dost co dělat, abych žila svůj normální život. Abych měla fungující vztahy, cítila se jakžtakž spokojeně a dosáhla nějakých svých cílů. Hra na jiný, alternativní život, v němž budu úspěšná, bohatá a sexy, mě moc neláká. Chci to skutečně. Umím si představit, že by mi dočasně sloužila tato náhražka, jako jakýsi trénink mezi normální lidi, ale určitě ne nadlouho.

Lidi, kteří mají tuto hru jako jedinou nebo většinovou životní náplň, vlastně lituju. Já bych tak žít nechtěla. Ale na druhou stranu, pokud cítí, že mezi ostatními neuspějí, lze jim zazlívat, že si své choutky vybíjejí takto? Je v tom možná až dost zodpovědnosti, která jim velí koupit si (a teď nevím, jak se to jmenuje) oprávnění ke hře a nejít rozčtrvrtit sousedku.

Jak asi musí trpět někdo, kdo cítí, že je špatný, a neměl by snad ani vylézat z nory, aby ho nezavřeli, když cítí, že nesmí dělat to, co by chtěl a co potřebuje. A výrobce her a programů se prostě jenom chopil šance, že je na světě dost nešťastníků, kteří neumí žít jinak, než ve virtuální realitě a jsou ochotni zaplatit cokoliv, aby si beztrestně užili.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama