Óda na radost

30. ledna 2018 v 14:20 | Život na prášky |  ZAMYŠLENÍ nad tématem týdne
Naději na prožití spokojeného života, na pocit radosti, štěstí a lásky si každý uchovává v srdci. Ten, kdo už šťastný je, doufá, že mu ten pocit vydrží co nejdéle, a ten, komu se nedaří, se k ní upíná a nechce se jí vzdát. Protože kdo se vzdá naděje, vzdá se i svého života.

Někomu pomáhá modlitba, jinému třeba soustřeďování myšlenek a pozitivní energie. Mně pomáhá k tomu, abych neztrácela naději, tento deníček, kam si zapisuju příjemné zážitky a drobné každodenní situace, které mi přinášejí radost a které nechci nechat bez povšimnutí. A jak jsem si dnes náhodou uvědomila, v jednom z nejtěžších životních období mi pomohla hudba. Konkrétně jedna skladba.


Dětem i sobě za odměnu jsem v pustila Ódu na radost. Několik let staré video na youtube, jak se členové orchestru postupně scházejí na náměstí a hrají pro kolemjdoucí. Na začátku je tam jen violoncelista s kloboukem položeným na zemi, do něhož malá holka hodí minci a on zlehka začne hrát, další hudebníci jakoby náhodou jdou kolem i s nástrojem, přidají se a v závěru celý orchestr a pěvecký sbor zaplní náměstí hudbou. Lidé se zastavují, zpočátku se zvědavě zaposlouchají, usmívají se, a postupně se radost rozlije po tvářích všech, někteří zpívají, děti tančí a jásají, máchají ručičkama do rytmu, nějaká holčička vyleze na pouliční lampu, aby lépe viděla a zvýšky orchestr diriguje, div že nespadne.Vzpomněla jsem si, jak jsem Ódu na radost nahranou provizorně na mobilu nebo diktafonu pouštěla dcerce, když byla po operaci srdíčka na jednotce intenzivní péče v umělém spánku. Nechávala jsem jí tam ten diktafon, na kterém byly i písničky, které jsem jí zpívala já, nebo její bráška, protože jsem tam s ní nesměla zůstat. Sama jsem si tou hudbou dodávala sil. A protože se neumím modlit, upnula jsem všechnu svou naději na její přežití a uzdravení k myšlence, že až se probudí, bude všude znít Óda na radost. A taky jsem si vzpomněla na ten nádherný pocit, který nás všechny zaplavil, když se opravdu po mnoha dnech strachu probrala, usmívala se jak sluníčko a měla zase chuť do života.

Při této skladbě budu už asi vždycky plakat, ale radostí a vděkem.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Unavená matka Unavená matka | 30. ledna 2018 v 22:10 | Reagovat

Tak ať vám to sluníčko stále svítí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama